Kvalitní servis notebooků, počítačů, tiskáren, UPS a kamer s pokrytím celé ČR


Přihlášení

Chci objednat

Objednávka opravy
Svoz zdarma
Vaše zakázky
Chci pomoci
Eshop - náhradní díly pro notebooky


Superpočítače již brzy dosáhnou výkonnosti lidského mozku

16.3.2009

superpc.jpg

Dharmendra Modha, počítačový odborník a vědec řídící výzkum v oblasti kognitivního computingu v IBM Almadén Research Center, komentoval (ve svém vystoupení při příležitosti 125. výročí založení IEEE) snahu jím vedené první fáze projektu Systems of Neuromorphic Adaptive Plastic Scalable Electronics (Synapse) o reverzní inženýrství schopností lidského mozku. Cílem je lépe pochopit schopnosti mozku – cítit, uvědomovat si, jednat, reagovat a chápat různé podněty. V rámci vystoupení porovnal odhad výkonu a kapacity lidského mozku se současnými superpočítači.


Modha informoval, že v současnosti neexistuje počítač , který by svým výkonem konkuroval lidskému mozku. Srovnatelný počítač by měl být schopen vykonávat 38 biliard operací v pohyblivé řádové čárce za sekundu (38 PFLOPS) a měl by mít úložnou kapacitu paměti na úrovni 3584 TB. Pro srovnání, podle aktuálního žebříčku TOP500.Org z listopadu 2008, který shrnuje informace o 500 nejvýkon­nějších superpočítačů světa, je nejvýkonnějším superpočítačem Roadrunner společnosti IBM, instalován v laboratoři Ministerstva energetiky (DOE) USA v Los Alamos National Laboratory (LANL) v Novém Mexiku. Pomocí 129 600 jader procesorů PowerXCell 8i 3,2 GHz a Opteron DC 1,8 GHz dosáhl maximální výkon měřený pomocí testů Linpack na úrovni 1105 PFLOPS a jeho teoretický špičkový výkon je 1456 PFLOPS. Jako zajímavost lze uvést, že příkon tohoto superpočítače se pohybuje na úrovni 2,5 MW. V roce 2011 by se měl do provozu uvést superpočítač Sequoia, objednané rovněž pro ministerstvo energetiky USA. Instalovaný by měl být v Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) v Kalifornii. Půjde o technologii BlueGene / P společnosti IBM, která s 1,6 milionu jader dodá úctyhodný teoretický špičkový výkon na úrovni 20 PFLOPS. Superpočítač bude využíván zejména pro jaderné simulace. Uložený bude v 96 skříních na ploše 318 m2.


Modha předpokládá, že počítač dovolující simulovat práci mozku by měl být k dispozici již v relativně krátké době, v roce 2018, upozorňuje však, že podle některých názorů ani tehdy nebudeme schopni dosáhnout funkcionalitu lidského mozku, protože stále neznáme podstatu lidské paměti ani vědomí.


Projekt Synapse je částkou 4,9 milionu USD (3,8 milionu EUR) podporovaný organizací Ministerstva obrany USA s názvem Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA), zabývající se podporou výzkumných projektů použitelných armádou.


*Autor článku : Lubor Chmelař , Zdroj: Scientific AmericanProvádíme servis notebooků v servisním centru ABAX , který patří mezi největší notebook servis opravny v ČR. Vlastními pracovníky poskytujeme profesionální opravy jakýchkoli závad notebooků, především servis Acer na notebooky Acer, servis Asus na notebooky Asus, servis HP na notebooky HP, servis Sony na notebooky Sony, servis Fujitsu na notebooky Fujitsu , servis Msi na notebooky MSI, servis Dell notebooků Dell , servis Lenovo notebooků Lenovo a IBM a opravy notebooků všech ostatních značek. Rovněž poskytujeme službu záchrana dat z HDD a jiných médiíKVALITNÍ SERVIS KVALITNÍ SERVIS – servis PC a opravy notebooků


S Vaším počítačem Vám v nouzi pomůže servis počítačů ABAX


Copyright © 2008 Softima s.r.o. & ABAX SERVISNÍ CENTRUM s.r.o. | NAVRCHOLU.cz