Kvalitní servis notebooků, počítačů, tiskáren, UPS a kamer s pokrytím celé ČR


Přihlášení

Chci objednat

Objednávka opravy
Svoz zdarma
Vaše zakázky
Chci pomoci
Eshop - náhradní díly pro notebooky


Máte doma notebok nebo noutbuk ?

4.3.2009

notebook7.jpg

Vždy jsem si myslel, že uživatelé moderní výpočetní techniky jsou lidé veskrze vzdělaní – myšleno ve smyslu „mající vyšší než průměrné znalosti alespoň mateřského jazyka“.


Ve svých názorech jsem vycházel především z vlastních zkušeností, pramenících ještě v dobách mého studentského působení, kdy zkrotit BASIC, Pascal, stroják či Céčko vyžadovalo přinejmenším několik měsíců strávených intenzívním studiem komínu knih a stovky hodin trápení s odlaďováním programů na počítačích nesmírné ceny patřících většinou některé mládežnické organizaci.


A kdo nezvládl bravurně programovací jazyk, neměl prakticky žádnou šanci si s počítačem jakkoli porozumět a tedy jej ani používat.


Lidé, náležící k této „sektě vyvolených“, nemohli být z těch, kdo přistupovali k životu ledabyle. Přestože mezi sebou komunikovali jazykem, v němž se to hemžilo výrazy jako „poukni to“, „loudni si to do zetikska před sipíemko“ anebo „bacha ať péemdéčko neuvaříš…“, v civilu to byli lidé, označovaní jako „studijní typy“. A i když se se střídavým úspěchem prali s jazyky BASIC, C++ nebo s Assemblery, svůj rodný jazyk ovládali většinou bravurně.


O to více jsem byl udiven, když jsem si nedávno vyjel z Google Analytics slovní fráze, pod nimiž lidé obvykle hledají servisní služby pro opravy notebooků. Očekával jsem sice častý výskyt neskloňovaných výrazů jako servis notebook , opravna notebooky Praha apod. Co mne však opravdu překvapilo, bylo množství nejrůznějších patvarů a slov, z nichž většina snad sni nemohla být překlepy – když už se opakovaly v desítkách dotazů.


K nejčastěji používaným spojením servis notebooků , opravy notebooků , opravna notebooků , opravy notebooky se vyskytovaly tvary zcela zvláštní. Uvádím je v následujícím přehledu, počínaje od nejčastějších k těm méně častým :


a mohli bychom pokračovat dále.


První, co mne napadá, je skutečnost, že notebook dnes už používají lidé nejrozmanitějších profesí a úrovně vzdělání. A jako je tomu i v běžném životě, průměrný uživatel notebooku již není člověk minimálně s vysokoškolským diplomem, ale notebooky používají jak vysoce postavení vládní činitelé či úředníci, tak i zedníci, pokrývači, závozníci a nebudu možná od pravdy, když zmíním i kopáče a metaře. Pak je tedy na místě otázka, zda znalost správného tvaru a jeho důsledné používání závisí na dosažené úrovni vzdělání.


Možná někdo namítne, že slovo notebook nepatří do českého jazyka a jedná se o slovo anglické. Těžko říci … notebook je sice slovo původně anglické, ale používá se dnes v českém jazyce stejně jako třeba slovo „hotel“. A pokud je frekvence používání slova natolik vysoká, že se nikdo nepozastavuje nad jeho významem, pak se z něj již stalo slovo do češtiny patřící.


Bohužel, postihl jej osud mnoha původně cizích výrazů – slovo notebook se v češtině sice ujalo, ale jaksi ještě nebylo stanoveno, jak ho „správně po česku“ psát. A tak si ho tedy píše každý po svém.



Abych si teorii ověřil, vyrobil jsem několik webových stránek, záměrně napsaných v nespisovných tvarech slova notebook. Umístil jsem na ně počítadlo návštěv a čekal, kolik lidí na takto zkomolené stránky přijde prostřednictvím nesprávně zadaných vyhledávacích dotazů a následně mi vynadá za komolení češtiny.


Výsledek je velmi zajímavý. Na webové stránky se zkomolenými tvary zavítalo za uplynulé dva měsíce téměř tolik návštěvníků, jako se prokliklo na stránky napsané gramaticky správně. Ale co mne udivilo ze všeho nejvíce – za měsíc přišly na tyto stránky tisíce návštěvníků a ani jeden se proti zkomoleným tvarům a strašlivému skloňování neohradil, natož aby mne za ně nějak slovně napadl … Jak se na tyto stránky lze dostat ? Můžete to zkusit proklikem ze seznamu nesprávných tvarů výše… Každopádně, pokud se budete cítit tímto gramatickým pokusem pohoršení, můžete mi to sdělit po kliknutí na odkaz Pište řediteli v pravém spodním rohu stránky.


Co z toho plyne ?


Můj závěr, vycházející z výsledků tohoto pokusu, je dost nejednoznačný… 

Buďto je jiný tvar slova notebook nespisovný a pak je polovina návštěvníků internetu nevzdělaná … což je vzhledem ke zjištěným statistikám těžko uvěřitelné.


Anebo je to naopak – a pak musím připustit, že různé tvary slova notebook jsou všeobecně přijatelné, a tedy spisovné pro velkou část jazykově vzdělaného obyvatelstva.


Jsou vlastně jen dvě rozumné cesty, kterými se může původně cizí slovo dostat do jazyka českého.

Jedna možnost je, že se správný český tvar slova notebook objeví v novém vydání „Pravidel českého pravopisu“ a jeho tvar se stane úředně stanoveným standardem, anebo se prostě ponechá žít vlastním životem jako mnoho jiných přejatých cizích slov

Pak se ale nemůžeme pohoršovat nad různými tvary slova notebook, které pro stejný význam čeští človíčci vymyslí a začnou používat. Bude-li se vyvíjet slovo notebook živelně a nebude-li úředně zkroceno a stanoveno, pak mezi výrazy notebook, noutbuk anebo notbuk můžeme těžko určit pravopisně správné či nesprávné verze.


Stejně jako lidé kupují cacao nebo colu, ale pijí kakao a kolu, můžeme odhadnout další osud noutbuků, nootebuků a dalších podivných zařízení. Bude v tom prostě zmatek a dočkáme se jistě i mnoha tvarů nových, u nichž i poslední haviř z předku pozdvihne obočí. Proto by bylo jen dobře, kdyby se takto frekventované slovo jako notebook (či noutbuk ?) dostalo do všeobecně uznávaného předpisu, kterým Pravidla českého pravopisu bezesporu jsou.



Autor : Aleš Jakimov


Kvalitní servis Kvalitní servis pro Váš notebook


Copyright © 2008 Softima s.r.o. & ABAX SERVISNÍ CENTRUM s.r.o. | NAVRCHOLU.cz