Kvalitní servis notebooků, počítačů, tiskáren, UPS a kamer s pokrytím celé ČR


Přihlášení

Chci objednat

Objednávka opravy
Svoz zdarma
Vaše zakázky
Chci pomoci
Eshop - náhradní díly pro notebooky


Jak pečovat o záložní zdroje UPS

17.2.2009

upsapc.jpg

UPS, tedy nepřerušitelné zdroje napájení anebo častěji nazývané záložní zdroje, používají bezúdržbové olověné baterie, o které se uživatel nemusí nijak zvlášť starat, tedy kromě jejich nabíjení (a o tu se stará samotná UPS). Průměrná doba jejich životnosti je okolo 4–6 let. Ovšem pozor – tato doba životnosti je jen teoretická, jak se dozvíte dále … ve spojení s UPS je potřeba počítat zhruba s dobou životnosti poloviční.


Skutečnou dobu životnosti baterií UPS však lze ovlivnit a prodloužit zajištěním správných provozních a popřípadě skladovacích podmínek. Není proto od věci seznámit se s nejdůležitějšími stránkami praktického použití akumulátorů, které lze shrnout v následující doporučení:

  • Provozní teplota je faktor, který má zásadní vliv na životnost akumulátorů záložních zdrojů, proto se je snažte umístit do prostoru, který není přímo zahříván sáláním ani prouděním teplého vzduchu. S tímto souvisí také fakt, že doba životnosti akumulátorů v provozu UPS bývá jen kolem 3 let, přestože výrobce akumulátorů uvádí dobu životnosti 5–7 let (ovšem při udržení teploty 20 st. Celsia, což uvnitř uzavřené skříně výkonového zařízení, produkujícího teplo, jakým je UPS, není obvykle reálné zajistit).
  • Je vhodné volit takové UPS, které mají externí, anebo za provozu vyměnitelné bateriové bloky, a mít nainstalovány alespoň dva oddělené akumulátorové bloky. V případě poruchy jednoho bloku neztrácí systém UPS schopnost zálohování, uživatel je včas upozorněn a výměnu vadného bateriového bloku lze pak provést často i bez přerušení napájení.
  • Při dlouhodobém skladování UPS dbejte na pravidelnou péči o akumulátory jejich nabitím na plnou kapacitu.
  • Nevyužívané záložní akumulátorové bloky záložních zdrojů uchovávejte na co nejchladnějším místě, bez vlhka a chraňte je před přímým slunečním zářením.
  • Životnost baterií je také ovlivněna hloubkou vybíjení a počtem pracovních cyklů UPS. Pokud vaše UPS často přechází do provozu na baterie, podívejte se na nastavení limitů přechodových napětí, případně snižte citlivost UPS na poruchy – současná výpočetní technika je velmi tolerantní k parametrům napájecí sítě.
  • Co se týká cyklování akumulátorů UPS, praktické doporučení zní- při výměně bateriových bloků či při první instalaci UPS je vhodné nechat v rámci testování proběhnout úplné nabití a vybití akumulátorů alespoň 2×. Tento úkon probudí akumulátory k plné kapacitě a tu si obvykle udrží několik dalších let. Po tuto dobu postačí provádět cyklování 3× za rok.

Chytřejší UPS třídy Smart si tuto provozní kalibraci provádějí během provozu samy, levnějším UPS musíme pomoci my.

  • Během třetího roku bychom měli se záložním zdrojem zajít do servisu UPS , kde vyškolený pracovník zkontroluje stav UPS a akumulátorů – po této době se doporučuje akumulátory vyměnit za nové a nechat si po opravě UPS odborným postupem podle předpisu výrobce UPS nakalibrovat .

  • Jestliže pozorujete rychlý pokles kapacity akumulátorů anebo se UPS chová podivně, neváhejte s vyhledáním kvalitního servisu UPS i před uplynutím dvou let. Obecně je doporučeno podstoupit UPS servisní prohlídce tehdy, když kapacita akumulátorů poklesne pod 50% původní kapacity (lze ověřit připojením UPS ke srovnávacímu spotřebiči – například teplometu – a změřením doby, po kterou plně nabitá UPS dokáže spotřebič na jmenovitém výkonu provozovat, než se UPS samovolně odpojí).


KVALITNÍ SERVIS Zpět na úvodní stránku KVALITNÍ SERVIS – servis a opravy notebooků, servis tiskáren, opravy PC počítačů, servis monitorů, opravy UPS a servis kamer, záchrana a obnova dat, renovace inkoustů a tonerůProvádíme servis notebooků v servisním centru ABAX , který patří mezi největší notebook servis opravny v ČR. Vlastními pracovníky poskytujeme profesionální opravy jakýchkoli závad notebooků, především servis Acer na notebooky Acer, servis Asus na notebooky Asus, servis HP na notebooky HP, servis Sony na notebooky Sony, servis Fujitsu na notebooky Fujitsu , servis Msi na notebooky MSI, servis Dell notebooků Dell , servis Lenovo notebooků Lenovo a IBM a opravy notebooků všech ostatních značek. Rovněž poskytujeme službu záchrana dat z HDD a jiných médií
Copyright © 2008 Softima s.r.o. & ABAX SERVISNÍ CENTRUM s.r.o. | NAVRCHOLU.cz